Odnalezienie skradzionego auta i zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

11 lutego 2019

Artykuł ten poświęcimy pewnemu urządzeniu, które w przypadku kradzieży samochodu pozwoli wam samochód odzyskać. W pewnym sensie jest to zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, ponieważ mimo jego kradzieży mamy ogromną szansę na odzyskanie go.

Urządzenie to znamy głównie z filmów, ale jest ono powszechnie dostępne i można je zakupić za niewielką cenę. Mianowicie chodzi o lokalizator GPS.

Jest wiele modeli lokalizatorów GPS, działają w różnoraki sposób, kosztują od 100 zł w górę. Każdy z nich pomoże nam zlokalizować auto, o ile złodziej nie znajdzie lokalizatora GPS i go nie wyrzuci. Niektóre z nich mają nawet funkcję dyktafonu – nagrywają, co się dzieje w otoczeniu. Więc nawet w przypadku wykrycia lokalizatora przez złodzieja, możemy już zdobyć pewne informacje, które pomogą w odnalezieniu skradzionego samochodu.

Poniżej przedstawię 3 lokalizatory GPS o bardzo szerokiej gamie funkcji i za dobrą cenę. Każdy z nich dobrze spełni swoją funkcję ochrony przed kradzieżą.

Lokalizator GPS BLOW BL003

Lokalizator ten działa w formie magnesu. Funkcje lokalizatora:

 • Pozycjonowanie za pomocą  GPS + AGPS + 3LBS;
 • Opcja włączenia nasłuchu dla wybranego nr telefonu;
 • Śledzenie położenia i trasy w czasie rzeczywistym, dostępne są darmowe aplikacje na systemy Android i iOS – GPSONE;
 • Śledzenie położenia i trasy również w czasie rzeczywistym przez Internet, darmową platformę www.903gps.net;
 • Odpytanie o położenie przez SMS, zostaje wysłany sms na telefon ze współrzędnymi i linkiem do map Google;
 • Geo – Ustawienie alarmu przekroczenia wyznaczonej strefy (długości i szerokości geograficznej);
 • Ustawienie alarmu dla przekroczenia wyznaczonej prędkości;
 • Możliwość stworzenia grupy urządzeń (w tym celu proszony jest kontakt z administratorem systemu).
 • Alarm przy niskim naładowaniu akumulatora;
 • Możliwość ustawienia nr SOS;
 • Prosta i funkcjonalna obsługa urządzenia – każdy sobie z nim poradzi;

Lokalizator jest w stanie wytrzymać temperaturę od -40 do +70 stopni Celsjusza. Jest wyposażony w baterię 8000 mAh, która pozwoli mu wytrzymać nawet do 90 dni pracy (w zależności od warunków otoczenia i intensywności wykorzystywania jego funkcji).

Urządzenie waży niecałe 200 g i obsługuje częstotliwości GSM 850/900/1800/1900 Mhz. Wymiary – 10.5 cm x 5.5 cm 2.4 cm. Dokładność do 10 m.

Lokalizator GPS Mini Trackimo

Zaletą tego urządzenia jest to, że jest o połowę mniejsze od tego powyżej. Jednak pomimo miniaturowych rozmiarów jest w stanie zapewnić dokładną lokalizację GPS (2-3 metry) i zapis historii położenia. Trackimo pozwala na śledzenie przez telefon (dedykowana aplikacja mobilna) lub stronę internetową. Można go wykorzystać nie tylko w samochodzie, ale też w plecaku, bagażu czy innym miejscu. Można nawet dać dziecku, albo przyczepić psu do obroży.

W ramach zakupu mamy 12 miesięcy darmowego śledzenia – urządzenie działa na całym świecie bez dodatkowych opłat. Po 12 miesiącach abonament wynosi 199,99 zł/rok lub 19,99 zł/msc (czyli na rok 2 miesiące gratis).

Lokalizator ma różne możliwości mocowania: magnes, klips, smycz. Zasięg lokalizatora to praktycznie cały świat. W przypadku utraty sygnału GPS możliwa jest lokalizacja dzięki sieci komórkowej. Można podłączyć kilka urządzeń do jednego konta.

Przedłużona została żywotność baterii dzięki zastosowaniu czujnika ruchu, w ten sposób zoptymalizowano wykorzystanie GPS oraz sieci GSM.

Podobnie jak urządzenie powyżej, jest możliwe nagrywanie, ale z jakiegoś powodu dystrybutor informuje, że w PL ta opcja średnio działa i jest to opcja dodatkowa. Można sterować urządzeniem za pomocą SMS. Częstotliwości GSM: 850/900/1800/1900. Urządzenie ma słabszą odporność temperaturową od opisanego wyżej poprzednika – od -20 do +55 stopni C. W bardzo upalne dni czy bardzo silne mrozy może to stanowić problem, ale tylko wtedy, gdy zainstalujemy je na zewnątrz auta. W środku powinno poradzić sobie znacznie lepiej.

Lokalizator GPS TK105 

Lokalizator rozmiarowo i wagowo podobny do pierwszego opisanego tu urządzenia. Jest jednak niemal połowę lżejszy – waży 120 G. Instalacja tego urządzenia wymaga większego zaawansowania, jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich funkcji.

Z wybranego numeru telefonu użytkownik nawiązuje połączenie na numer karty SIM znajdującej się w lokalizatorze, po chwili otrzymujemy wiadomość SMS z położeniem geograficznym – link do mapy google, prędkość pojazdu oraz poziom naładowania akumulatora. Urządzenie ma możliwość wysyłania powiadomienia o lokalizacji w pewnych odstępach czasowych (użytkownik ustawia ilość i interwał).

Lokalizator TK105 wyposażony jest również w funkcję cyklicznych powiadomień. Po wysłaniu na numer znajdujący się w lokalizatorze komendy SMS z informacją ile razy i co jaki czas ma przychodzić wiadomość z położeniem obiektu – lokalizator będzie wtedy wysyłać wiadomości SMS z informacją automatycznie, aż odwołane zostanie polecenie odpowiednią komendą SMS.

Funkcja informacji o ruchu jest bardzo przydatna w tym lokalizatorze właśnie w interesującym nas temacie – gdy ją włączymy, możemy zostać powiadomieni o kradzieży (gdy nie spodziewamy się, że auto będzie się przemieszczać). Umieszczamy lokalizator w pojeździe i wysyłamy SMS aktywujący tę funkcję i od tej pory jeśli tylko przedmiot przemieści się dostajemy powiadomienie SMS.

Urządzenie ma także funkcję uśpienia – zużywa wtedy mniej energii i przedłuża się dzięki temu czas pracy na akumulatorze. Odpowiednią komendą użytkownik może wyłączyć moduł GPS. Wybudzanie może nastąpić po wykryciu alarmu.

Lokalizator ma wbudowane zdalne sterowanie – istnieje możliwość odcięcia obwodu elektrycznego i pompy paliwa w pojeździe za pomocą komendy SMS bądź poprzez stronę www.

W zestawie oferowany jest podsłuch z bardzo czułym mikrofonem. Umożliwia podsłuchiwanie otoczenia, nawet gdy jest w niewidocznym, trudno dostępnym miejscu. Wysyłając wiadomość SMS lokalizator przełączy się w tryb monitorowania. Lokalizator GPS zacznie działać od tego momentu jako wysokiej jakości podsłuch.

Istnieje możliwość konfiguracji lokalizatora z dowolnym serwerem i dzięki czemu monitorować przez 24h/dobę w czasie rzeczywistym. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie ponieważ można w dowolnym momencie skontrolować gdzie znajdował się pojazd oraz z jaką prędkością się poruszał.

TK105 zabezpieczone jest hasłem, użytkownik używając lokalizatora po raz pierwszy powinien zmienić hasło domyślne, zapewniając dostęp tylko wybranym użytkownikom.

Użytkownik za pomocą mapy może zaprogramować bezpieczny obszar – kiedy dany obszar zostanie przekroczony i lokalizator znajdzie się poza nim, wysyła SMS-a z wiadomością o przekroczeniu danej bezpiecznej strefy wraz z linkiem z aktualnym położeniem pojazdu z lokalizatorem TK105.

Lokalizator wysyła ostrzeżenia poprzez wiadomości SMS o niskim stanie naładowania akumulatora urządzenia. Dzięki czemu użytkownik jest świadomy o rozładowywaniu akumulatora i może w odpowiednim czasie zapewnicć ładowanie aby nie stracić kontaktu.

Temperatura pracy lokalizatora wynosi od -20 stopni do +65 stopni.

Co wybrać?

Dla większości użytkowników doskonale sprawdzi się opcja pierwsza lub druga. Decyzję należy podjąć na podstawie indywidualnych potrzeb. Im lepiej będziemy w stanie ukryć lokalizator, tym większa szansa, że zlokalizujemy skradzione auto. Do kradzieży samochodów w Polsce nadal dochodzi dość często, wiele samochodów nie udaje się odzyskać.

Poza satysfakcją odzyskania skradzionego samochodu, posiadając taki lokalizator, mamy też satysfakcję przechytrzenia złodzieja. Nierzadko złodziej nie będzie mieć czasu, aby przeszukiwać samochód w poszukiwaniu lokalizatora GPS.

Skradziono mi auto, nie miałem lokalizatora

W przypadku, gdy auto zostało już skradzione i nie było wyposażone w lokalizator GPS, pozostaje zgłosić kradzież na policję oraz dodać samochód na naszej bazy.

Warto też porozmawiać z sąsiadami, którzy mogli coś cennego zauważyć. Prawdopodobnie zrobi to policja po dokonaniu zgłoszenia, niemniej jednak nie zaszkodzi także spróbować samodzielnie.


Podaj nazwę urządzenia, lub numer seryjny (VIN, IMEI), miasto, bądź inne dane