Jakie auta są najczęściej kradzione w Polsce?

30 stycznia 2023

Według raportu polskiej policji z 2019 roku, najczęściej kradzionymi samochodami w Polsce są Volkswagen Passat, Audi A4 i Skoda Octavia. W dalszej kolejności są to Ford Focus, Opel Astra, Renault Clio i Fiat Punto. Raport podaje również, że w 2018 roku w Polsce zgłoszono ponad 19 000 kradzieży samochodów, a najczęściej kradzionym pojazdem był Volkswagen Passat.

W 2022 roku trendy trochę się zmieniły – Najczęściej kradzione auta to Toyota, Hyundai, Lexus  oraz Kia. Wśród aut dostawczych największą popularnością wśród złodziei cieszy się Fiat Ducato.

Sporo kradzieży w 2022 r. dokonano też na samochodach Jeep Grand Cherokee, Mitsubishi Outlander, Audi A4 oraz Merceder Sprinter.

Kradzieże pojazdów są dużym problemem w Polsce, a najczęstszymi metodami kradzieży jest włamanie do samochodu lub użycie klucza generalnego. Ponadto, stosowanie technologii takich jak systemy śledzenia GPS, immobilizery i alarmy może pomóc zmniejszyć ryzyko kradzieży samochodu.

Parkowanie w dobrze oświetlonych miejscach, unikanie pozostawiania wartościowych przedmiotów w samochodzie oraz stosowanie urządzeń antykradzieżowych może dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo.

Samochody najczęściej są kradzione z ulic, parkingów i podjazdów. Około 40% wszystkich pojazdów zgłoszonych jako skradzione w 2019 roku zostało zabranych z ulicy, parkingu lub podjazdu. W dalszej kolejności znajdują się pojazdy skradzione z domów – 15-18%, firm – 14-16% oraz innych miejsc, takich jak banki i stacje benzynowe – 2-4%. Niestety, pozostałe 21-23% pojazdów kradzionych jest w innych okolicznościach.

1 wypowiedź

  1. vinkiel pisze:

    Przede wszystkim nowe auta są najczęściej kradzione. A jeśli jakieś starsze, to głównie marki premium, które mają drogie komponenty – Audi, BMW, Volvo, Lexus, Mercedes. Mojemu dziadkowi w latach 90 ukradli auto dwa razy, starego grzmota, ale to były jakieś dzieciaki z osiedla, które ukradły auto dla zabawy.

Weź udział w dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Podaj nazwę urządzenia, lub numer seryjny (VIN, IMEI), miasto, bądź inne dane