Jak zabezpieczyć smartfon lub tablet przed kradzieżą?

17 stycznia 2018

Kradzież smartfona i tabletu

W dzisiejszych czasach urządzenia są znacznie lepiej, niż w przeszłości, zabezpieczone przed potencjalną kradzieżą lub używaniem urządzenia po kradzieży. Najczęściej są to zabezpieczenia na poziomie software’u, które co bardziej wprawni złodzieje i tak potrafią obejść.

Jak możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży, lub zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia skradzionego smartfona lub tableta?

Aplikacje śledzące

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji, która pozowoli nam z zewnętrznego urządzenia zlokalizować smartfon, gdy zostanie skradziony.

Przykładowe aplikacje tego typu na platformę android:

Na platformę apple:

Na platformę Windows:

W powyższych platformach opcje śledzenia bywają też wbudowane. Powyższa lista nie jest wyczerpująca, aplikacji jest znacznie więcej.

Ochrona hasłem

Istotne jest zabezpieczenie telefonu hasłem – nie tylko hasłem karty pin, ale też na poziomie telefonu. Współcześne smartfony oferują wiele form zabezpieczeń – wzór rysowany palcem, czytnik linii papilarnych, pin, hasło tekstowe. Warto wybrać przynajmniej jedną z dostępnych opcji i włączyć ją. Może to nas ochronić przed złodziejami amatorami.

Zdjęcia i dane dotyczące urządzenia

Warto posiadać zdjęcia posiadanych przedmiotów. W przypadku kradzieży można je opublikować na portalu kradzieje.pl wraz z innymi danymi. Mogą też ułatwić policji poszukiwanie.

Należy też w zewnętrznym miejscu, np. w notesie, na komputerze, albo w innym smartfonie, zapisać sobie numer IMEI. IMEI (International Mobile Equipment Identity) to – jak mówi Wikipedia – „indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego GSM lub UMTS. Można wyświetlić go w każdym telefonie po wybraniu sekwencji *#06#”.
Za pomocą IMEI można zablokować dane urządzenie.

Zgłoszenia na policję

Pamiętajmy też o oczywistym – kradzież natychmiast należy zgłosić na policję. Zawsze zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo odnalezienia skradzionego urządzenia. Wbrew różnorakim opiniom głoszonym na temat skuteczności policji, wiele skradzionych przedmiotów zostaje odnalezionych, o czym można się przekonać, przeglądając odnalezione urządzenia na naszym portalu.

Bardzo istotne, wręcz kluczowe przy zlokalizowaniu skradzionego urządzenia, bywają znaki charakterystyczne, które urządzenie posiada. Przy zgłoszeniu na policję na pewno będzie pytanie o nie. Możemy na przykład po wewnętrznej stronie obudowy zrobić jakąś charakterystyczną rysę, bądź napisać coś niezmywalnym mazakiem. Fachowo określa się to jako „mikroznaczniki”.

Antywirus i backup

Oprogramowanie antywirusowe także z reguły posiada zabezpieczenia antykradzieżowe, więc jeśli szukamy antywirusa na nasz smartfon czy tablet, warto wybrać taki, który ma tę funkcję.

Regularny Backup danych może pomóc nam przynajmniej częściowo, tzn. jeśli już nie odzyskamy urządzenia, przynajmniej nie utracimy wszystkich danych. Warto to robić więc regularnie lub ustawić automatyczną procedurę. Można znaleźć wiele aplikacji do backupu na każdą platformę.

Bankowość mobilna

Jeśli korzystaliśmy z aplikacji mobilnej do bankowości na skradzionym urządzeniu, natychmiast należy poinformować bank o kradzieży. Dlatego trzeba mieć zawsze przy sobie numer na infolinie. Mimo różnorakich zabezpieczeń, jakie oferują twórcy systemów bankowych, złodziej, dysponując naszym telefonem i dostępem do aplikacji mobilnej, może niemal wszystko.

Podsumowując, metod na zabezpieczenie się przed kradzieżą smartfona lub tabletu oraz na utrudnienie życia złodziejowi jest wiele. Warto stosować choćby część z nich.

Weź udział w dyskusji

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Podaj nazwę urządzenia, lub numer seryjny (VIN, IMEI), miasto, bądź inne dane